Ze zmarszczkami, jak z każdym innym problemem – najlepiej go zdusić w zarodku. Dlatego też najlepiej jak najszybciej zacząć działać, nie czekając aż linie na twarzy staną się głębokie i wyraźne. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na pierwsze zmarszczki.

Nie istnieje uniwersalny cenzus wiekowy mówiący o tym, kiedy pojawią się pierwsze zmarszczki. To bardzo indywidualna sprawa, zależna od genetyki, trybu życia, nałogów, diety, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV… Nawet u osoby prowadzącej zdrowy tryb życia, zmarszczki w końcu się pojawią. Najczęściej jako pierwsze są to zmarszczki mimiczne, związane z marszczenia poszczególnych partii twarzy. Już około 18. roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe, które odpowiadają za gęstość i napięcie skóry.

zmarszczkiPierwsze zmarszczki zauważalne są najczęściej około 25 roku życia. Zazwyczaj są to kurze łapki, w kącikach oczu. Są one charakterystyczne dla osób, które dużo się śmieją. Tutaj skóra jest cienka i delikatna. Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się także w okolicach czoła. To poziome linie, które najczęściej wiążą się z zadziwionym lub zmartwionym wyrazem twarzy. U młodych osób, jedną z pierwszych zmarszczek może być też lwia zmarszczka. Widoczna jest między brwiami i przyjmuje kształt litery V, wynika z częstego marszczenia brwi. U osób przed 30 rokiem życia przedwcześnie pojawić się mogą zmarszczki związanie z paleniem papierosów oraz nadmierną ekspozycją na słońce. Zmarszczki posłoneczne potrafią dodać twarzy paru ładnych lat, a najbardziej dotkliwą urodową konsekwencją palenia papierosów są szybko pojawiające się zmarszczki wokół ust. To nieodwracalne uszkodzenia cery stoją za takim stanem rzeczy. Oba te czynniki powodują powstawanie dużej ilości wolnych rodników; tak dużej, że organizm nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Wolne rodniki naruszają włókna kolagenowe, a także sprawiają, że skóra traci wilgoć.

Jakie są domowe sposoby na pierwsze zmarszczki?

Najlepsze domowe sposoby to po prostu zdrowy styl życia. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, dbanie o regularny sen, unikanie nałogów i słońca – dbając o nasze ciało, dbamy również o wygląd. Zdrowy organizm będzie wyglądał lepiej i młodziej. Czasem zmiana prostych nawyków potrafi zupełnie zmienić cerę, a na pewno będzie skutkować jej lepszym stanem wraz z upływem lat.

W domowym zaciszu codziennym nawykiem powinna być sumienna, dobrana do potrzeb pielęgnacja skóry. Zarówno zanim pojawią się pierwsze zmarszczki, jak i wtedy, gdy są one już widoczne, najważniejsze jest nawilżanie skóry. To właśnie odwodniona skóra szybciej się starzeje, wygląda nieestetycznie, a zmarszczki pojawiają się szybciej. Dlatego tak istotna jest codzienna pielęgnacja – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Warto o to zadbać, szczególnie, jeżeli cera jest jeszcze młoda i gładka. Picie dużej ilości wody sprawi, że pozbędziesz się toksyn z organizmu, ciało będzie nawodnione. Z kolei stosowanie kremów nawilżających pozwoli na ochronę cery przed szybkim starzeniem się.

zmarszczkiGdy pojawiają się pierwsze zmarszczki nie koniecznie należy biec w panice pod skalpel i strzykawkę. Najczęściej nie trzeba też sięgać po najdroższe kremy, które na opakowaniu mają wypisane hasła „efekt lasera”, „efekt skalpela”. Wystarczą kremy o dobrym składzie (np. Richevon). W wypadku pań w okolicach 30/35 roku życia najlepiej sprawdza się preparaty, które zawierać będą składniki głęboko nawilżające, odżywiające i regenerujące. Należą do nich chociażby witaminy, olejki, wyciągi z roślin. Świetnie sprawdzi się też kolagen oraz koenzym Q10, który spowalnia działanie wolnych rodników.

Chcąc zawalczyć z wczesnymi oznakami starzenia, najlepiej postawić na domowe sposoby na pierwsze zmarszczki. Ich podstawą są proste, codzienne nawyki, które nie będą efektem chwilowej fanaberii, ale będą stanowić wieloletni tryb życia. Unikanie czynników przyśpieszających pojawianie się zmarszczek oraz jak najwcześniej rozpoczęta pielęgnacja skóry, zaowocują zdrową, gładką cerą wraz z upływem czasu.

Sprawdź również w jaki sposób zrobić maseczkę z żelatyny.