Bruzdy, linie na czole, zwane także zmarszczkami są naturalnym procesem starzenia się skóry. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Codzienny stres i zmęczenie są czynnikami, które przyczyniają się do ich powstawania, nawet w młodym wieku, a to jest poza naszą kontrolą. Zauważalne pierwsze oznaki starzenia mogą nie być przyjemnym doświadczeniem. Szanse na ich zniwelowanie są rozmaite po operacje plastyczne do domowych sposobów. Niestety głębokich bruzd nie pozbędziemy się domowymi sposobami tylko inwazyjnymi metodami.

Mogą pojawić się w bardzo młodym wieku około 20 roku życia. Najczęściej pojawiają się z powodów genetycznych, przesuszenia skóry oraz wpływu mimiki twarzy, palenie papierosów również ma duży wpływ na ich powstawanie. Jeśli skóra jest bardzo sucha, można mieć do czynienia ze zmarszczkami na czole w wieku 25 lat.

Przychodzi dzień, w którym patrzymy na siebie w lustrze i nagle zauważy zmarszczki lub plamy na skórze, których nie było tam wcześniej. Nasza skóra służy wielu celom, a skóra twarzy szczególnie na czole jest narażona na zmarszczki poziome. Najbardziej zasadnicze przyczyny zmarszczek na czole, nie różnią się od podstawowych przyczyn zmarszczek.

Zmarszczki czołowe i ich powstawanie

Główną przyczyną pojawienia się zmarszczek na czole w w młodym wieku jest stres. W tym wieku większość ma do czynienia ze zmożoną skłonnością do stresu, dużo rzeczy dzieje się w naszym życiu. Niektóre z nich to po prostu ukończenie studiów, szukanie pracy.

krem-czoloW wyniku spadku produkcji kolagenu i elastyny wytrzymałość pogarsza skórę. Ponieważ produkcja kolagenu zaczyna zwalniać, skóra traci swoją elastyczność i jędrność, powodując zmarszczki i drobne linie. Jeśli masz wysoki poziom wolnych rodników w systemie ze względu na czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na promienie UV, toksyn i dym papierosowy, proces ten można przyspieszyć.

Nic nie przyspiesza oznaki starzenia na skórze szybciej niż ekspozycja na promienie UV. Wprowadza nie tylko szkodliwe wolne rodniki do skóry, ale także zaburza produkcję włókien kolagenu i elastyny. Młode osoby lubią się opalać, chodzić do solarium, ale zapominają o ochronie skóry. Słońce jest numerem jeden do powstawania zmarszczek. Podczas przebywania na zewnątrz, powinniśmy przy pomocy kremu z filtrem UV nasmarować ciało a w szczególności twarz. Warto się zabezpieczyć, aby zapobiec tworzeniu się nowych objawów.

Złym nałogiem wielu młodych ludzi jest palenie, lecz dym papierosowy wpływa źle na skórę głównie poprzez uwalnianie enzym rozkładających kolagen i elastynę, ważnych składników skóry. Kluczem to zachowania młodzieńczego wyglądu jest zdrowe jedzenie. Upewnij się, że dostarczasz wszystkie składniki odżywcze potrzebne twojemu organizmowi. Witaminy C, E i A, są podstawą, aby utrzymać gładką i wolną od zmarszczek skórę. Aby zwiększyć spożycie tych witamin, trzeba jeść owoce cytrusowe, nisko tłuszczowe mleko, marchew i ciemnozielone warzywa. Pij dużo wody, właściwe nawodnienie utrzymuje elastyczną skórę.

Owe reguły opóźnienia pojawienie się zmarszczek na czole lub jakiejkolwiek części ciała, zaleca się, aby rozpocząć korzystanie z nawilżających balsamów do ciała, kremów do twarzy (np. kremu Richevon). Każdy z nas ma inny organizm, który reaguje inaczej, jedna osoba w wieku 20 lat może zauważyć zmarszczki czołowe i siwe włosy z kolei inna osoba dopiero w wieku 30lat, może zaobserwować, objawy starzenia się skóry.